SSS

Eduroam Hakkında Genel Sorular

1.Eduroam farklı ortamlarda çalışır mı?

Eduroam Windows XP, Windows Vista, Windows 7,Windows 8, Linux, Windows CE, iphone, ipod gibi değişik cihaz ve platformlarda çalışabilmektedir.

2.Eduroam ağının güvenlik derecesi nedir?

Günümüzde kablosuz ağlarda en yaygın şifreleme teknolojileri; WEP, WPA, WPA2 olarak bilinen teknolojilerdir. Üniversitemiz bu tenolojilerden WPA' yı kurumsal olarak kullanmakta ve kullanıcı adı-şifre ikilisi ile birlikte kimlik doğrulama yapmaktadır.

3.Eduroam ağına bağlanmak için neden program yüklüyorum?

Yeni kurulan eduroam kablosuz ağ sisteminde, güvenlik ön plandadır. Klasik kablosuz sistemlerinde ağ üzerinden iletişim yaparken bunun başkaları tarafından izlenmesi mümkün olabilmektedir. Bunun yapılamaması için kullanılabilen tek yöntem kullanılan şifreleme yönteminin karmaşıklığını artıemaktır. Eduroam kablosuz ağ sisteminde kullanıcı adı ve parolanızı ilk göndermeye başladığınız andan itibaren şifreli iletişim sağlanmaktadır. Bu şifreli iletişimin başlatılması için gerekli olan TTLS algoritması Windows içinde mevcut olmadığından, farklı bir program kullanmak zorundayız.

4.Eduroam ağına bağlanmak için secureW2 programını kurdum, bir daha ki bağlanmak istediğimde programı tekrar kurmak zorunda mıyım?

Daha önce eduroam ağına bağlanmışsanız ve programı kaldırmamışsanız tekrar programı kurmanıza gerek yoktur. Otomatik olarak eduroam gördüğünüz yerden bağlanabileceksiniz.

5.Eduroam ağına bağlantım sürekli kesiliyor / bağlanamıyor?

Eduroam bağlantısını sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için bilgisayarınızdaki kablosuz ağ bağdaştırıcısı sürücüsünün güncel olması gerekmektedir.Ağ bağdaştırıcınızın marka ve modeline göre destek sağlayıcınızdan bilgi alın.
Securew2 programında kullanıcı adınızı yazdığınız alanda kullanıcı adınızın sonunda boşluk olmadığından emin olun. Şifrenizin doğruluğundan ve doğru yazdığınızdan emin olun.

6.SecureW2 programını yükledim evimde veya ofisimdeki diğer kablolu veya kablosuz ağlara bağlanamıyorum, problem nedir?

Ayarlarınızı yönergelerde belirtildiği gibi yaptıysanız SecureW2 programı diğer kablosuz ve kablolu ağlarla ilgili sorunlara neden olmamaktadır.

Akdemi ve İdari Personel

1.Kullanıcı adımı ve şifremi değiştirebilirmiyim?

Kullanıcı adınızı değiştirmeniz mail hesapları ile ilişkilendirildiğinden mümkün değildir. Fakat şifrelerinizi http://sifre.mu.edu.tr şifre değiştirme servisinden değiştirebilirsiniz.

Şifre değişikliği sadece eduroam bağlantınız için geçerli olacaktır. Webmail şifreleri bu servisten değil Webmail servisinde bulunan Seçenekler->parolamı değiştir menüsünden gerçekleştirilebilir..

2.Kullanıcı adım ve şifrem nedir?

Kullanıcı adları mail hesabı ile ilişkilendirilmiştir. Yeni şifre alma ve şifre değiştirme işlemleri için kampus içerisinden  http://sifre.mu.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Kampus dışından şifre talebinde bulunmak için eduroam@mu.edu.tr adresine "şifre talebi" konulu bir e-posta göndermeniz gerekmektedir. Kurumsal e-posta kullanımı zorunlu olup,  kuruma ait olmayan e-postalar değerlendirilmeyecektir.

Önlisans ve Lisans Öğrencileri Kullanıcı Adı şifre işlemleri

1.Kullanıcı adım ve şifrem nedir?

Öğrencilerin, kullanıcı adlarını  Kullanıcı adı şifre işlemleri bölümünden yada posta servisinden T.C. kimlik numaraları aracılığıyla öğrenebilirler. Üniversitemize bu sene kayıt yaptıran öğrenciler sorgulamalarını öğrenci numaraları aracılığıyla yapacaklardır.

2.Dijital Üniversite Şifremi Kaybettim, ne yapmalıyım?

Dijital Üniversite şifrenizi http://ogrenci.mugla.edu.tr adresindeki şifremi unuttum modülünden öğrenebilirsiniz.

3.Dijital Üniversite Şifremi değiştirdim, Eduroam ağına bağlanamıyorum?

Dijital üniversite şifrenizi değiştirdiğinizde eduroam erişim şifreniz de değişmektedir. Yeni şifrenizi ilgili bölüme yazmanız gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre değişiklikleri ile ilgili bölümü ziyaret ediniz. Ayrıntılı bilgi için lütfen tılayınız.

Doktora ve Yüksek Lisans Öğrencileri

1.Kullanıcı adım ve şifrem nedir?

Doktora ve Yüksek lisans öğrencileri kullanıcı adlarını ve şifrelerini Ana menüde bulunan Kullanıcı adı ve şifre işlemleri bölümünden gerekli bilgileri doldurarak öğrenebilirler. Kullanıcı adınızı öğrenmek için lütfen tıklayınız.

İşletim Sistemi Ayarları

 

Windows 8

 

MacOS

Ubuntu

Iphone Ipad

Android

Kullanici Adi Degistirme

İletişim
Tel: (252) 211 12 26
Faks: (252) 211 12 63
E-Posta: eduroam@mu.edu.tr
Adres:

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

48000 Kötekli / MUĞLA

 

Yukarı Çık